Ultra-mikrofony Bruel&Kjaer w TR studios  

Na potrzeby realizacji audiofilskich to znaczy najbardziej wymagających jakością nagrań z gatunku tzw "Hi END AUDIO RECORDING" np wokalu ale i każdego rodzaju instrumentu posiadamy w studiu unikatowy 12 kanałowy laboratoryjny Ultra-niskoszumowy preamp wyposażony w zestaw ponad 20 referencyjnych laboratoryjnych wszechkierunkowych kapsuł mikrofonowych legendarnej i wiodącej na świecie badawczej firmy dźwiękowej Bruel&Kjaer znanej szerzej w świecie nauki pod nazwą B&K . Są one wielokrotnie lepsze pod wzgledem pasma, szumów, dynamiki i zniekształceń od jakich kolwiek tradycyjnych preampów i nawet najlepszych mikrofonów studyjnych. Sprzętem B&K mierzy się referencyjnie wszystko ze świata dźwięków. Poniżej fotografie takich ultra-mikrofonów i systemu w naszym studiu. Zapewniają one jakość i niezrównaną precyzję nagrań np wokali jak i dowolnego istrumentu nieznaną z żadnych tradycyjnych mikrofonów ani preampów studyjnych. W zależności od modelu mikrofony B&K potrafią rejestrować sygnały od... 0,01 Hz aż do 200.000 Hz i poziom sygnału w specjalnych eksperymentach nawet -40 dB SPL (!) . Wspomieć warto że oficjalny rekord świata najcichszego dżwieku zarejestrowanego w sposób laboratoryjny na Ziemi został dokonany właśnie mikrofonami i preampami tej firmy przez zespół naukowców i wpisany oficjalnie do księgi Guinessa. Poniżej tego typu mikrofony. Mamy je zatem w studiu dla pasjonatów najlepszego możliwego nagrania muzyki itp. Nagranie tymi mikrofonamy to niezwykłe doznanie dla uszu dla każdego muzyka- melomana i wrażliwego audiofila!

 

 

Mówimy to świadomie, posiadając w studiu w torach zapisu także aż 88 preampów tej klasy jak NEVE czy Focusrite i parędziesiąt mikrofonów studyjnych w tym najlesze Neumann, AKG, Bayer, Electrovoice, Audiotechnika itp. A jednak B&K to coś o klasę lepszego od wszystkich wspomnianych. Koncern Bruel&Kjaer istnieje i tworzy referencyje pomiarowe mikrofony ścisle laboratoryjne od 1943 roku i służą one we wszystkich laboratoriach świata do pomiarów m. in sprzętu i mikrofonów studyjnych, sprzetu lotniczego, motoryzacyjnego , militarnego a nawet kosmicznego. B&K jest o klasę zatem lepszym od wszystkiego co w studiach nagrań o czym wiedzą wszyscy którzy zajmują się naukowo dźwiękiem a najczęściej nie wiedzą zwykli użytkownicy sprzętu audio jak i...niestety muzycy. B&K to synomim perfekcji i wzorca w dźwięku.

Dla zobrazowania czułości i rozdzielczści tego naszego 12 kanałowego Ultra-preampa jaki posiadamy na potrzeby Państwa nagrań podamy, że można nim usłyszeć i nagrać np ..."tupotanie" a raczej chrobot nóżek realnej mrówki, drapanie pazurków muchy, dźwięk skrzydełek ...muszki owocówki mniejszej niż 1 mm lub wibracje tektoniczne gruntu pod budynkami czyli zjawiska tak ciche, że zupełnie niesłyszalne uchem ludzkim ! Mamy pierwsze takie zabawane ale i ekstremalne nagrania już do wglądu. Z taką jakością i precyzją niuansów możemy nagrać i wasze instrumenty i głos. Ponizej fotografia przykładowych naszych mikrofonów B&K wielkosci główki od zapałki o paśmie od 6 do ponad 140 kHz ( graniczne aż 200 kHz )

System umożliwia realizację ultra wiernych nagrań "wokali" rejestrowanych także stereofonicznie (!) , nagrań gitar klasycznych i wszelkich najbardziej wymagających pod tym względem instrumentów szczególnie cichych i subetelnych. Nie mniej dzięki zmiennej , komputerowo ustawialnej czułości w zakresie aż 60 dB można nim dokonywać także rewelacyjnych dynamiką i wiernością nagrań np perkusji, organów kościelnych lub innych bardzo dynamicznych lub głośnych instrumentów.

Wspomniane 12 torów naszego Preampa o paśmie od 1 Hz do 200.000 Hz i tak ekstremlanie niskim poziomie szumów bazuje na najdoskonalszej jak dotąd topologii elektroniki przedwzmacniaczy Bruel&Kjaer opracowywanej na potrzeby wiodących naukowych ośrodków badawczych na świecie. Polecamy uwadze 175 stronicowy katalog produktów laboratoryjnych B&K. Tu katalog w PDF.

W komplecie z tym Ultra-preampem posiadamy wspomniane ponad 20 specjanych kapsuł(ultra-mikrofonów) pomiarowych laboratoryjnych też oczywiście firmy Bruel&Kjaer w tym najwyższej klasy referencyjnej laboratoryjnej modele mikrofonówm. in. nr 4145, 4160, 4133, 4135, 4136, 4138 (ta o wielkości główki od zapałki-patrz foto powyżej -te posiadające pasmo kalibrowane od 6 Hz aż do 200.000 Hz ( 140kHz +/-1dB) ! Czułość sprzętu pomiarowego B&K w zależnosci od kapsuły i osprzętu sięga niewiarygodnych -40dB SPL aż do+ 180 dB SPL !! a pasma zaczynają sie od ...0,01 Hz ! (patrz poniższa tabela ich mikrofonów, a szumy własne ich kapsuł siegają....MINUS -2,5 dB SPL !)

Dla uzyskania tak ekstremalnych parametrów dynamiki, nano-szumów toru mikrofonowego i ultra niskich zniekształceń w torze każdego takiego mikrofonu B&K zastosowane są aż 4 różne napięcia zasilania w tym główne napięcie polaryzacji to aż 200 V, a 150 V to zasilanie stopnia wstępnego o impedancji aż 1 TOhm !! (TerraOhm= 1000000000000 Ohm) ,dodatkowo 12V i 6 V do tzw kalibracji i stabilizacji termicznej kapsuły. Każdy mikrofon łączony jest 7 przewodami z preampem. Dla porównania najlepsze mikrofony studyjne posiadają napiecie zasilania typu "phantom" tylko do 48V a napiecie to decyduje o dynamice mikrofonu, im wyższe tym lepiej.

System nasz rejestruje ciśnienia akustyczne na poziomie rzędu 20 uPa (mikroPaskali), a nawet niższe czyli po niżej progu czułości ucha ludzkiego czyli znacznie dokładniej niż najlepsze mikrofony i preampy studyjne. Jakość zatem nagrań muzycznych wykonanych z pomocą tego toru jest niezrównana pod względem odwzorowania najdrobniejszych szczegółowości i detali dźwięków. Oferujemy aż 12 takich torów dla Państwa.

Wszystkie zastosowane w tym naszym eksperymentalnym systemie kapsuły pomiarowe są oczywiscie w pełni referencyjnie tzn WSZECHKIERUNKOWE rejestrują zatem 360 stopni wokół ! Do nagrań audio klasy Hi- End używamy głównie kapsuł z serii 41XX. Jako najbardziej wszechstronnych.

Jesli chcesz skorzystać z tego zestawu i go wypożyczyć tak na jakieś niezwykłe jakością nagrania w studiu jak i w terenie (zestaw jest przenośny) zapytaj o warunki finansowe.

Poniżej fotografie Preampa systemu, jego wnętrza i kompletu naszych kapsuł pomiarowych do tego systemu ( kondycjonerów i tzw główek mikrofonów). Posiada 12 wyjść symetrycznych XLR i 12 RCA

Tu poniżej tabela modeli kapsuł Bruel&Kjaer i ich niesamowite parametry