3 krok-Mastering  

MASTERING i RE-MASTERING w TR STUDIOS

To finalna obróbka zmiksowanych nagrań i ich optymalizowanie dla potrzeb CD, SACD, Youtube, Spotyfie, Tidal, w radiu i TV lub do płyt winylowych. Mastering to także polepszanie gotowych dostarczonych nam nagrań już przez kogoś wcześniej zmiksowanych i wstępnie zmasterowanych- ale nie na tyle byście Państwo byli z ich brzmienia zadowoleni. Dlatego znany jest na świecie i ceniony i oferowany przed najlepsze studia nagrań tzw

 

Mastering LAMPOWY i TAŚMA MASTERINGOWA ANALOGOWA AMPEX Grand Master GOLD formuła 499 , 456 i 457
To bardzo ważny finalny etap obróbki i produkcji w studiu nagrań każdego nagrania niezależnie od rodzaju muzyki. Czy to piosenka pop , hip hop czy rockowa czy jazz, każde nagranie wymaga nie tylko dobrego zmiksowania ale i także finalnego perekcyjnego masteringu. Mastering to proces trudny i wymagający specjalnego sprzętu masteringowego i doświadczenia . Sam komputer i nawet "najlepsze" DAW tu zupełnie nie wystarcza. Szczególnie w czasach gdy umowne 99% osób słucha muzyki na słuchawkach, ze smartphonów ze Spotyfie czy Tidal czy Youtube ważnym jest by nadać nagraniu "CIEPŁA" i szczególnie ANALOGOWEGO brzmienia ! Nie da sie tego zrobić na komputerze i w domenie cyfrowej.

 

Współczesny najbardziej rozpowszechniony sposób nagrywania i miksowania muzyki z użyciem niestety tylko samego komputera z kartą dźwiękową (choćby ztw najdroższą) i wyłącznie tzw wytczek (plugin) spowodował, że nagrania zmiskowane i tak komputerowo wyprodukowane w programie DAW , brzmią najczęściej jak to okreslają sami zaiteresowani tj muzycy "chłodno , chudo, cyfrowo, blado, słabo, ostro, szorstko" czy wręcz..... "kaszaniasto, " i są pozbawione tej analogowości i ciepła w brzmieniu.

 

Jest wiele określeń tej jednej wspolnej dla nagrań zrobionych cyforowo na "kompie" słabości. Muzycy porównując swoje obecnie miksowane na komputerze produkcje do wielu słynnych nagrań z przed lat, z poczatku XXI wieku a nawet z lat 90 i 80tych gdy nawet nie było komputerów (!) tj z najlepszej epoki fonografii powszechnie odkrywają słabość swych nagrań i zastanawiają się dlaczego tak jest? Czy można coś zrobić w tym temacie z ich nagraniem by poprawić finalne brzmienie? By uzyskało ono dźwiękowo tzw " analogowego mięsa, mocy " by było "grubsze lub tłustsze" by było ......ANALOGOWEGE???! .

 

W TR Studios do masteringu w tym celu używamy w torze unikatowych technologii LAMPOWYCH i niezwykłej brzmieniem specjalnej TAŚMY MASTERINGOWEJ oczywiście w 100% ANALOGOWEJ !! Dostarczone przez was nagrania cyfrowe mogą nabrać analogowego brzmienia !!

 

To znaczy stosujemy metody jakie zostały dopracowane do perfekcji właśnie w czasach świetności muzyki w najlepszych latach . A wszystko by produkcja współczesna mogła zabrzmieć jak te tzw najlepsze i znane na całym świecie. Nie mniej stworznie takiego toru masteringowego analogowego, jego odpowiednie skalibrowanie to duże wyzwanie techniczne wymagające wiedzy . Mając już blisko 40 lat doświadczenia w sprzęcie nagraniowym i produkcji nagrań w naszym studiu posiadamy doświadczenie i odpowiedni do tego sprzęt masteringowy. Naszą instalację dopracowywaliśmy od paru dziesięcioleci.

 


Dlatego prócz usług stricte nagraniowych w tym i miksowania dla kapel np rockowych, pop, jazzowych lub klasyki itp wykonujemy także usługi finalnego Masteringu dowolnych dostarczonych nam nagrań w celu nadania nagraniom typowego pełnego brzmieniem płytowego lub radiowego brzmienia. Mastering to ostatni etap nagrania , już po miksie. Sam miks szczególnie zrobiony na komputerze w programie DAW niemal nigdy nie wystarcza brzmieniowo.

 

W ramach masteringu oferujemy także na zamówienie mastering na legendarnej Masteringowej taśmie studyjnej analogowej AMPEX Grand Master 499 i 456, 457 a proces wykonujemy na światowej sławy magentofonach studyjnych masteringowych STUDER i STUDER-REVOX a także LAMP ELEKTRONOWYCH.

 

W efekcie zmasterowane u nas nagrania uzyskują brzmienia taśmowego i lampowego czyli własnie językiem muzyków "tłustego , fat, solidnego, i z tzw kopem".

 

Parę szczegółów o MASTERINGU w TR :
 
Mastering w TR Studios wykonujemy oczywiście jak w każdym innym dobrym studiu masteringowym ANALOGOWO, tzw "cyfrę" czyli obróbkę za pomocą wtyczek staramy się omijać jako znacznie gorszą metodę, nie dającą takich rezultatów brzemieniowych jak prawdziwy analogowy tor. Cyfrowo "masterować" moglibyśmy praktycznie za darmo tylko jak komputerowa "cyfra" brzmi i co z tego najcześciej wychodzi.... Każdy audiofil i meloman niemal od razu rozróżni co było "masterowane" cyfrowo za pomocą...wtyczek na przysłowiowym PCcie lub MACu..... a co za pomocą prawdziwego masteringowego toru czysto ANALOGOWEGO.

Zatem w torze i tym finalnym procesie używamy urządzeń i procesorów CZYSTO ANALOGOWYCH tj omijających jakiekolwiek przetwarzanie A/D i D/A jak i opcjonalnie m. in. uznanego
bezsprzecznie za najlepszy na świecie nośnika masteringowego tj stereofonicznej studyjnej taśmy legendarnej amerykańskiej formuły magnetycznej AMPEX GRAND MASTER 499 GOLD znanej z niemal chyba każdego wielkiego hitu jaki zdobył nagrodę Grammy i z brzmienia wielu mega-produkcji winylowych!

W dwóch słowach zmiksowane(cyfrowo lub analogowo) nagranie przepuszczone przez tą konkretnie masteringową taśmę Ampex'a dostaje niemal" magicznego kopa" nieosiągalnego w żadnej cyfrowej wtyczce- jak to określa dosadnie wielu doświadczonych muzyków. Dodatkowo alternatywnie oferujemy do masteringu także drugi równie świetny nośnik QUANTEGY GP9 dający dla odmiany najwyższą możliwą koercję magnetyczną, jak i AMPEX 478 o nieco innym odcieniu brzmieniowym
saturacji. Masteringowa taśma studyjna odpowiednio wysterowana potrafi dać niebywały brzmieniowo finalny efekt nasycenia i ciepła w masterowanym nagraniu. Analogicznie jest w branży filmowej przy użyciu tzw. szerokiej taśmy filmowej. To wie każdy reżyser w Holywood, dlatego topowe produkcje filmowe przepuszczane są własnie przez taśmę filmową jak i kręcone bezpośrednio na nią a nie na rejestrator cyfrowy. Taśma zawsze nadaje swą aksamitną "analogową" sygnaturę tak dźwiękowi jak i obrazowi.

nasze przykładowe dźwiękowe masterowe nośniki:
 

 
 

W ramach masteringu oferujemy także na zamówienie mastering na legendarnej Masteringowej taśmie studyjnej analogowej AMPEX Grand Master 499 i 456, a proces wykonujemy na światowej sławy magentofonach studyjnych STUDER i STUDER-REVOX.

Do Masteringu dostarcza się do każdego studia Masteringowego zawsze wyłącznie pojedynczy gotowy zmiksowany plik utworu (stereo wav 24 bit ), a nie zbiór śladów poszczególnych instrumentów tworzących tech utwór.

MASTERING to zatem NIE jest MIKSOWANIE. Nie należy mylić ze sobą tych zupełnie różnych etapów sesji nagraniowej i produkcji płyty. Podkreślamy to, bowiem w dzisiejszych czasach wiele amatorskich domowych tzw bedroom studio bazujacych na komputerze personalnym nie majacych pojęcia o tym co robią zaczyna totalnie mylić pojęcia i co raz częściej co gorsza wprowadza w błąd muzyków nazywając mastering miksowaniem i odwrotnie. Chcąc zamówić profesjonalną obsługę i tak ważną usługę musimy umieć wyrażać prawidłowo swe potrzeby inaczej dochodzi w tej branży do co raz bardziej kuriozalnych nieporozumień.

 

O cenach masteringu w TR Studios:

W naszym studiu gdy mastering jest wykonywany w ramach zleconej całej sesji nagraniowej u nas i wykonywany równocześnie z miksowaniem u nas , to proces masteringu jest BEZPŁATNY bo jest integralną częścią czasu sesji i odbywa się razem z miksowaniem , co daje zawsze najlepszy muzycznie i brzmieniowo rezultat. Ma się wtedy 100% kontroli nad efektem finalnym i można natychmiast cofnąć się i dokonać subtelnych poprawek w miksie tak by i po zmasterowaniu było najlepiej brzmieniowo. Taki wariant masteringu wliczony jest wtedy w cenę miksowania. Nie ma zatem żadnej dodatkowej opłaty za prowadzony jednocześnie z miksowaniem mastering po za samą opłatą godzinową za miksowanie. A studio wynajmuje się wtedy na miksowanie i mastering wykonane razem.

 
Natomiast jeśli klient przynosi do studia gotowe tj zmiksowane nagranie gdzie indziej i zleca nam tylko sam mastering to cena jest stała i wynosi 1899 zł netto+ vat za dowolnie długi masterowany materiał muzyczny -maksymalnie do 74 minut.
To samo dotyczy wszelkich prac RE-Masteringowych np odszumianie nagrań (np rozmowy nagrane na dyktafonie, usuwanie zakłóceń, remastering starych płyt i taśm archiwalnych itp)
 
Masz pytania dzwoń lub mailuj:
(+48) 601842926
(+48) 227509522
trstudio@trstudio.com
 
Parę szczegółów technicznych o MASTERINGU w TR :
 
Jak wspomnieliśmy wyżej Mastering w TR Studios wykonujemy oczywiście jak w każdym innym światowym dobrym studiu masteringowym ANALOGOWO, cyfrę tzn wtyczki imitujące prawdziwe procesy analogowe i realne urządzenia masteringowe omijamy jak brzmieniowy niewypał. Cyfrowo masterować możemy praktycznie za darmo tylko co z tego wychodzi...... to każdy wie kto próbował masteringu na wtyczkach w programie. Często dostajemy telefony od załamanych młodych dźwiękowców, którzy proszą o poradę jak zmusić ich wtyczki by zabrzmiały jak realne analogowe masteringowe np kompresory czy hi-endowe eqalizery lub taśma analogowa . Każdy informatyk i matematyk wie że tego póki co się nie da zastąpić i wiernie podrobić. Tylko w przybliżeniu. Niestety w świecie dźwięków te mikro różnice mają ogromne znaczenie. Stąd cała ogromna światowa branża tzw HI END AUDIO i Hi Fi czy branża fotografii zawodowej której nie da się zastąpić ...nawet najlepszym smartphonem lub mp3.


Zatem w torze i procesie masteringu używamy m. in. uznanego za najlepszy bezsprzecznie na świecie nośnika masteringowego tj taśmy ANALOGOWEJ studyjnej legendarnej amerykańskiej formuły AMPEX GRAND MASTER 499 GOLD. Znanej z niemal chyba każdego hitu jaki zdobył nagrodę Grammy i z brzmienia wielu mega-produkcji muzycznych!

W dwóch słowach zmiksowane nagranie przepuszczone przez cały bardzo zaawansowany technicznie i skomplikowany tor ANALOGOWY w tym i tą konkretnie masteringową topową taśmę Ampex a dostaje magicznego kopa nieosiągalnego w żadnej cyfrze- jak to określa dosadnie wielu doświadczonych muzyków. Dodatkowo alternatywnie oferujemy do masteringu także drugi równie świetny nośnik QUANTEGY GP9 dający dla odmiany najwyższą możliwą koercję magnetyczną, jak i AMPEX 478 o nieco innym odcieniu brzmieniowym
saturacji. Masteirngowa taśma studyjna daje niebywały brzmieniowo finalny efekt nasycenia i ciepła w masterowanym nagraniu. Analogicznie jest w branży filmowej przy użyciu tzw. szerokiej taśmy filmowej. To wie każdy reżyser w Holywood, dlatego topowe produkcje filmowe przepuszczane są właśnie przez taśmę filmową jak i kręcone bezpośrednio na nią a nie na magnetowid cyfrowy czy telefon komórkowy . Taśma analogowa zawsze nadaje swą aksamitną analogową sygnaturę tak dźwiękowi jak i obrazowi.

nasze przykładowe dźwiękowe masterowe nośniki:
 

 
 

W naszym studiu zgrań masteringowych dokonujemy na studyjnym masterowym trój-głowicowym magnetofonach STUDER 807, także STUDER REVOX A 700 i ACES z głowicami StuderA800 ( Saturn) i taśmą 2cale z prędkością 7,5 i 15 IPS do wyboru. W naszym torze masteringu używamy m in. kompresorów masteringowych 4 pasmowych jak i unikalnego brzmieniowo kompresora masterowego NEVE M-S (najnowszy model Neve PORTICO II). Equlizacja przebiega na także legendarnym modelu korektora parametrycznego FOCUSRITE RED 2 (pasmo przenoszenia az do 300.000 Hz!) i preampach NEVE.
 
Do odsłuchu kontrolnego prócz KRK i Yamahy, Tannoy a i APS używamy m. in kolumn audiofilskich marki ZETA ZERO wymienionych na listach najlepszych kolumn głośnikowych świata-bazujących na prawdziwych przetwornikach wstęgowych. Więcej o takich i innych uważanych za najlepsze kolumnach HI-ENDowych na świecie na przykładowym amerykańskim portalu audiofilskim i tam tych lista topowych konstrukcji w tym wspomniana marka ZETA ZERO Tutaj link

Zainteresowanych bliżej całokształtem audiofilskiej tematyki i HIGH ENDu w Audio zapraszamy na stronę o ZETA ZERO www.audio-high-end.com . Tam też dużo linków
do światowych portali dźwiękowego Hi-Endu.
 
A poniżej fotografia -tak wygląda serce studyjnych profesjonalnych magentofonów masteringowych i wielośladowych tj układ 3 profesjonalnych specjalizowanych głowic magnetycznych w tym wypadku aż 24 śladowych na taśmę masteringową 2 cale. Takie głowice konstruuje się i poleruje strumieniem gazu w warunkach laboratoryjnych pod mikroskopami z dokładnością sięgajacą niemal rozmiarów....wirusa Covid tj ułamka mikrona (tysięcznej częsci milimetra) !!
".