Cennik Masteringu  

 

Mastering LAMPOWY i TAŚMA MASTERINGOWA ANALOGOWA AMPEX Grand Master 499 GOLD i 457 to bardzo ważny finalny etap obróbki i produkcji w studiu nagrań każdego nagrania niezależnie od rodzaju muzyki. Nie ważne czy to piosenka pop , hip hop czy rockowa czy jazz. Każde nagranie wymaga nie tylko dobrego zmiksowania ale i także perekcyjnego masteringu. Mastering to proces trudny i wymagający specjalnego sprzętu masteringowego i doświadczenia . Sam komputer i nawet "najlepsze" DAW tu zupełnie nie wystarcza.

Współczesny najbardziej rozpowszechniony sposób nagrywania muzyki z użyciem niestety tylko samego komputera z kartą dźwiękową (choćby ztw najdroższą) i wyłącznie tzw wytczek (plugin) spowodował, że nagrania zmiskowane i tak komputerowo wyprodukowane w programie DAW , brzmią najczęściej jak to okreslają sami zaiteresowani tj muzycy "chłodno , chudo, cyfrowo, blado, słabo, ostro, szorstko" czy wręcz..... "kaszaniasto, ", itp

Jest wiele określeń tej jednej wspolnej dla nagrań zrobionych cyforowo na "kompie" słabości. Muzycy porównując swoje obecnie miskowane na komputerze produkcje do wielu słynnych nagrań z przed lat, z poczatku XXI wieku a nawet z lat 90 i 80tych gdy nawet nie było komputerów (!) tj z najlepszej epoki fonografii powszechnie odkrywają słabość swych nagrań i zastanawiają się dlaczego tak jest? Czy można coś zrobić w tym temacie z ich nagraniem by poprawić finalne brzmienie? By uzyskało ono dźwiękowo tzw " analogowego mięsa, mocy " by było "grubsze lub tłustsze" by było ......ANALOGOWEGE???! .

W TR Studios do masteringu w tym celu używamy w torze unikatowych technologii LAMPOWYCH i niezwykłej brzmieniem specjalnej TAŚMY MASTERINGOWEJ oczywiście w 100% ANALOGOWEJ !! Dostarczone przez was nagrania cyfrowe mogą nabrać analogowego brzmienia !!

To znaczy stosujemy metody jakie zostały dopracowane do perfekcji właśnie w czasach świetności muzyki w najlepszych latach . A wszystko by produkcja współczesna mogła zabrzmieć jak te tzw najlepsze i znane na całym świecie. Nie mniej stworznie takiego toru masteringowego analogowego, jego odpowiednie skalibrowanie to duże wyzwanie techniczne wymagające wiedzy . Mając już blisko 40 lat doświadczenia w sprzęcie nagraniowym i produkcji nagrań w naszym studiu posiadamy doświadczenie i odpowiedni do tego sprzęt masteringowy. Naszą instalację dopracowywaliśmy od paru dziesięcioleci.


Dlatego prócz usług stricte nagraniowych w tym i miksowania dla kapel np rockowych, pop, jazzowych lub klasyki itp wykonujemy także usługi finalnego Masteringu dowolnych dostarczonych nam nagrań w celu nadania nagraniom typowego pełnego brzmieniem płytowego lub radiowego brzmienia. Mastering to ostatni etap nagrania , już po miksie. Sam miks szczególnie zrobiony na komputerze w programie DAW niemal nigdy nie wystarcza brzmieniowo.

W ramach masteringu oferujemy także na zamówienie mastering na legendarnej Masteringowej taśmie studyjnej analogowej AMPEX Grand Master 499 i 456, 457 a proces wykonujemy na światowej sławy magentofonach studyjnych masteringowych STUDER i STUDER-REVOX a także LAMP ELEKTRONOWYCH.

W efekcie zmasterowane u nas nagrania uzyskują brzmienia taśmowego i lampowego czyli własnie językiem muzyków "tłustego , fat, solidnego, i z tzw kopem".

Do Masteringu dostarcza się do każdego studia Masteringowego zawsze wyłącznie pojedynczy gotowy zmiksowany plik utworu (stereo wav 24 bit ), a nie zbiór śladów poszczególnych instrumentów tworzących tech utwór.

MASTERING to zatem NIE jest MIKSOWANIE. Nie należy mylić ze sobą tych zupełnie różnych etapów sesji nagraniowej i produkcji płyty. Podkreślamy to, bowiem w dzisiejszych czasach wiele amatorskich domowych tzw bedroom studio bazujacych na komputerze personalnym nie majacych pojęcia o tym co robią zaczyna totalnie mylić pojęcia i co raz częściej co gorsza wprowadza w błąd muzyków nazywając mastering miksowaniem i odwrotnie. Chcąc zamówić profesjonalną obsługę i tak ważną usługę musimy umieć wyrażać prawidłowo swe potrzeby inaczej dochodzi w tej branży do co raz bardziej kuriozalnych nieporozumień.

 

O cenach masteringu w TR Studios:

W naszym studiu gdy mastering jest wykonywany w ramach zleconej całej sesji nagraniowej u nas i wykonywany równocześnie z miksowaniem u nas , to proces masteringu jest BEZPŁATNY bo jest integralną częścią czasu sesji i odbywa się razem z miksowaniem , co daje zawsze najlepszy muzycznie i brzmieniowo rezultat. Ma się wtedy 100% kontroli nad efektem finalnym i można natychmiast cofnąć się i dokonać subtelnych poprawek w miksie tak by i po zmasterowaniu było najlepiej brzmieniowo. Taki wariant masteringu wliczony jest wtedy w cenę miksowania. Nie ma zatem żadnej dodatkowej opłaty za prowadzony jednocześnie z miksowaniem mastering po za samą opłatą godzinową za miksowanie. A studio wynajmuje się wtedy na miksowanie i mastering wykonane razem.

 
Natomiast jeśli klient przynosi do studia gotowe tj zmiksowane nagranie gdzie indziej i zleca nam tylko sam mastering to cena jest stała i wynosi 1899 zł netto+ vat za dowolnie długi masterowany materiał muzyczny -maksymalnie do 74 minut. W szczególnych wypadkach po uzgodnieniu warunków współpracy można także zamówić próbki masteringu analogowego za symboliczną opłatą. W razie zainteresowania taką formą współpracy dającą duży komfort finansowy Państwu prosimy o telefon do nas.
To samo dotyczy wszelkich prac RE-Masteringowych np odszumianie nagrań (np rozmowy nagrane na dyktafonie, usuwanie zakłóceń, remastering starych płyt i taśm archiwalnych itp)
 
Masz pytania dzwoń lub mailuj:
(+48) 601842926
(+48) 227509522
trstudio@trstudio.com
 
Parę szczegółów technicznych o MASTERINGU w TR :
 
Jak wspomnieliśmy wyżej Mastering w TR Studios wykonujemy oczywiście jak w każdym innym światowym dobrym studiu masteringowym ANALOGOWO, cyfrę tzn wtyczki imitujące prawdziwe procesy analogowe i realne urządzenia masteringowe omijamy jak brzmieniowy niewypał. Cyfrowo masterować możemy praktycznie za darmo tylko co z tego wychodzi...... to każdy wie kto próbował masteringu na wtyczkach w programie. Często dostajemy telefony od załamanych młodych dźwiękowców, którzy proszą o poradę jak zmusić ich wtyczki by zabrzmiały jak realne analogowe masteringowe np kompresory czy hi-endowe eqalizery lub taśma analogowa . Każdy informatyk i matematyk wie że tego póki co się nie da zastąpić i wiernie podrobić. Tylko w przybliżeniu. Niestety w świecie dźwięków te mikro różnice mają ogromne znaczenie. Stąd cała ogromna światowa branża tzw HI END AUDIO i Hi Fi czy branża fotografii zawodowej której nie da się zastąpić ...nawet najlepszym smartphonem lub mp3.


Zatem w torze i procesie masteringu używamy m. in. uznanego za najlepszy bezsprzecznie na świecie nośnika masteringowego tj taśmy ANALOGOWEJ studyjnej legendarnej amerykańskiej formuły AMPEX GRAND MASTER 499 GOLD. Znanej z niemal chyba każdego hitu jaki zdobył nagrodę Grammy i z brzmienia wielu mega-produkcji muzycznych!

W dwóch słowach zmiksowane nagranie przepuszczone przez cały bardzo zaawansowany technicznie i skomplikowany tor ANALOGOWY w tym i tą konkretnie masteringową topową taśmę Ampex a dostaje magicznego kopa nieosiągalnego w żadnej cyfrze- jak to określa dosadnie wielu doświadczonych muzyków. Dodatkowo alternatywnie oferujemy do masteringu także drugi równie świetny nośnik QUANTEGY GP9 dający dla odmiany najwyższą możliwą koercję magnetyczną, jak i AMPEX 478 o nieco innym odcieniu brzmieniowym
saturacji. Masteirngowa taśma studyjna daje niebywały brzmieniowo finalny efekt nasycenia i ciepła w masterowanym nagraniu. Analogicznie jest w branży filmowej przy użyciu tzw. szerokiej taśmy filmowej. To wie każdy reżyser w Holywood, dlatego topowe produkcje filmowe przepuszczane są właśnie przez taśmę filmową jak i kręcone bezpośrednio na nią a nie na magnetowid cyfrowy czy telefon komórkowy . Taśma analogowa zawsze nadaje swą aksamitną analogową sygnaturę tak dźwiękowi jak i obrazowi.

nasze przykładowe dźwiękowe masterowe nośniki:
 

 
 

W naszym studiu zgrań masteringowych dokonujemy na studyjnym masterowym trój-głowicowym magnetofonach STUDER 807, także STUDER REVOX A 700 i ACES z głowicami StuderA800 ( Saturn) i taśmą 2cale z prędkością 7,5 i 15 IPS do wyboru. W naszym torze masteringu używamy m in. kompresorów masteringowych 4 pasmowych jak i unikalnego brzmieniowo kompresora masterowego NEVE M-S (najnowszy model Neve PORTICO II). Equlizacja przebiega na także legendarnym modelu korektora parametrycznego FOCUSRITE RED 2 (pasmo przenoszenia az do 300.000 Hz!) i preampach NEVE.
 
Do odsłuchu kontrolnego prócz KRK i Yamahy, Tannoy a i APS używamy m. in kolumn audiofilskich marki ZETA ZERO wymienionych na listach najlepszych kolumn głośnikowych świata-bazujących na prawdziwych przetwornikach wstęgowych. Więcej o takich i innych uważanych za najlepsze kolumnach HI-ENDowych na świecie na przykładowym amerykańskim portalu audiofilskim i tam tych lista topowych konstrukcji w tym wspomniana marka ZETA ZERO Tutaj link

Zainteresowanych bliżej całokształtem audiofilskiej tematyki i HIGH ENDu w Audio zapraszamy na stronę o ZETA ZERO www.audio-high-end.com . Tam też dużo linków
do światowych portali dźwiękowego Hi-Endu.
 
A poniżej fotografia -tak wygląda serce studyjnych profesjonalnych magentofonów masteringowych i wielośladowych tj układ 3 profesjonalnych specjalizowanych głowic magnetycznych w tym wypadku aż 24 śladowych na taśmę masteringową 2 cale. Takie głowice konstruuje się i poleruje strumieniem gazu w warunkach laboratoryjnych pod mikroskopami z dokładnością sięgajacą niemal rozmiarów....wirusa Covid tj ułamka mikrona (tysięcznej częsci milimetra) !!