Ultra-mikrofony Bruel&Kjaer w TR studios  

 

Na potrzeby realizacji audiofilskich tj najbardziej wymagających jakością nagrań  z gatunku tzw Hi END AUDIO RECORDING  posiadamy w  studiu wyjątkowy 12 kanałowy laboratoryjny  Ultra-niskoszumowy preamp wyposażony w 12 referencyjnych także  laboratoryjnych  wszechkierunkowych kapsuł  mikrofonowych legendarnej i najlepszej na świecie badawczej  firmy dźwiękowej  Bruel&Kjaer znanej szerzej pod nazwą B&K . Są one wielokrotnie lepsze pod wzgledem pasma, szumów, dynamiki i zniekształceń od jakich kolwiek tradycyjnych preampów i nawet najlepszych mikrofonów studyjnych.

Mówimy to świadomie, posiadając w studiu w torach zapisu także  aż  88 preampów  tej klasy  jak NEVE czy Focusrite i parędziesiąt mikrofonów studyjnych w tym najlesze Neumann, AKG, Bayer, Electrovoice, Audiotechnika iotp. A jednak B&K to coś o klasę lepszego od wszystkich wspomnianych. Koncer Bruel&Kjaer istnieje i tworzy  referencyje pomiarowe mikrofony ścisle laboratoryjne od 1943 roku i służą one do pomiarów m. in sprzętu i mikrofonów studyjnych, sprzetu militarnego a nawet kosmicznego. B&K jest  o klasę zatem lepszym od wszystkiego co w studiach nagrań o czym wiedzą wszyscy którzy zajmują sie naukowo dźwiękiem a najczęściej nie wiedzą zwykli użytkownicy sprzętu audio jak i muzycy. B&K to synomim perfekcji w dźwięku.

Dla zobrazowania czułości i rozdzielczści tego naszego 12 kanałowego Ultra-preampa jaki posiadamy na potrzeby  Państwa nagrań  podamy, że można nim  usłyszeć i nagrać np ..."tupotanie" a raczej chrobot nóżek realnej mrówki, drapanie pazurków muchy,  dźwięk skrzydełek ...muszki owocówki mniejszej niż 1 mm lub wibracje gruntu pod budynkami czyli zjawiska tak ciche, że zupełnie niesłyszalne uchem ludzkim ! Mamy pierwsze takie zabawane ale i ekstremalne nagrania już do wglądu. Z taką jakością i precyzją niuansów możemy nagrać i wasze instrumenty i głos.

                 Ponizej fotografia przykładowych naszych mikrofonów B&K wielkosci główki od zapałki o paśmie od 6 do 140 kHz

Wspomniany laboratoryjny Ultra-preamp jest na wyposażeniu TR STUDIOS na potrzeby  najwyższej jakosci nagrań muzycznych naszych klientów wymagających najniższych możliwych do osiągniecia szumów i zniekształceń w tym szczególnie do:

ultra wiernych nagrań "wokali" rejestrowanych także stereofonicznie (!) , nagrań gitar klasycznych i wszelkich najbardziej wymagających pod tym względem instrumentów szczególnie cichych i subetelnych. Nie mniej dzięki zmiennej , komputerowo ustawialnej czułości  w zakresie aż 60 dB  można nim dokonywać także rewelacyjnych dynamiką i wiernością nagrań np perkusji, organów kościelnych  lub innych bardzo dynamicznych  lub głośnych instrumentów. 

12 torów naszego Preampa o paśmie od 1 Hz do 200.000 Hz i tak ekstremlanie niskim poziomie szumów bazuje na najdoskonalszej jak dotąd topologii elektroniki przedwzmacniaczy Bruel&Kjaer  opracowanej wyłącznie na potrzeby wiodących naukowych ośrodków badawczych na świecie. Mikrofonami tej firmy dokonuje się pomiarów ciśnień najbardziej zaawansowanych i  najtrudniejszych pomiarów w akustyce np w militariach, lotnicwie czy nawet w czasie  startów rakiet kosmicznych klasy Tytan i Satur.  Polecamy uwadze 175 stronicowy katalog  produktów laboratoryjnych B&K. Tu  katalog w PDF.

  W komplecie z tym Ultra-preampem posiadamy ok. 20 specjanych kapsuł(ultra-mikrofonów) pomiarowych laboratoryjnych też oczywiście firmy  Bruel&Kjaer w tym najwyższej klasy referencyjnej laboratoryjnej  modele mikrofonówm. in. nr 4145,  4160, 4133, 4135,  4136,  4138 (ta o wielkości główki od zapałki-patrz foto powyżej -te posiadające pasmo kalibrowane  od  6 Hz aż do 200.000 Hz ( 140kHz +/-1dB) !   To de facto najczulsze lub najdokładniejsze i najbardziej szerokopasmowe  na świecie referencyjne mikrofony laboratoryjne,  którymi dokonuje sie pomiarów wszelkich innych urzadzeń  w tym i audio studyjnych. Czułość sprzętu pomiarowego B&K  w zależnosci od kapsuły sięga niewiarygodnych -40dB SPL aż do+ 180 dB SPL !! a pasma zaczynają sie od ...0,01 Hz ! (patrz poniższa tabela  ich mikrofonów, a szumy własne ich kapsuł  siegają....MINUS -2,5 dB SPL !)

Dla uzyskania tak ekstremalnych parametrów dynamiki, nano-szumów toru mikrofonowego  i  ultra niskich zniekształceń  w torze każdego  takiego mikrofonu B&K zastosowane są aż 4 różne napięcia zasilania w tym  główne napięcie polaryzacji to aż  200 V,  a 150 V to zasilanie stopnia wstępnego o impedancji aż 1 TOhm !! (TerraOhm= 1000000000000 Ohm)  ,dodatkowo 12V i 6 V  do tzw kalibracji i  stabilizacji termicznej kapsuły. Każdy mikrofon łączony jest 7 przewodami z preampem. Dla porównania najlepsze  mikrofony studyjne posiadają napiecie zasilania typu "phantom" tylko do 48V a napiecie to decyduje o dynamice mikrofonu, im wyższe tym lepiej.

System nasz rejestruje ciśnienia akustyczne na poziomie rzędu 20 uPa (mikroPaskali),  a nawet  niższe  czyli po niżej progu czułości ucha ludzkiego  czyli znacznie dokładniej niż najlepsze mikrofony i preampy studyjne. Jakość zatem nagrań  muzycznych wykonanych z pomocą tego toru jest niezrównana pod względem odwzorowania najdrobniejszych szczegółowości i detali dźwięków. Oferujemy aż 12 takich torów  dla Państwa.

Wszystkie zastosowane  w  tym naszym eksperymentalnym systemie kapsuły pomiarowe są oczywiscie w pełni referencyjnie   tzn WSZECHKIERUNKOWE rejestrują zatem 360 stopni wokół !  DO nagrań  audio  klasy Hi- End   używamy głównie kapsuł z serii  41XX. Jako najbardziej wszechstronnych.

Jesli chcesz skorzystać z tego zestawu i go wypożyczyć  tak na jakies niezwykłe jakością nagrania w studiu jak i w terenie (zestaw jest przenośny) zapytaj o warunki.

Poniżej  fotografie Preampa systemu, jego wnętrza i kompletu naszych kapsuł pomiarowych do tego systemu ( kondycjonerów i  tzw główek mikrofonów). Posiada  12 wyjść symetrycznych XLR i 12 RCA

Tu poniżej tabela modeli kapsuł Bruel&Kjaer i ich niesamowite parametry