3 krok-Mastering  

 MASTERING i RE-MASTERING w TR STUDIOS

To tak zwana finalna obróbka zmiksowanych nagrań  i ich optymalizowanie dla potrzeb tłoczenia CD,  SACD, prezetacji na  Youtube, radiu i TV  lub do płyt winylowych. Mastering to także polepszanie gotowych dostarczonych nam nagrań już przez kogoś wcześniej zmiksowanych i wstępnie  zmasterowanych- ale nie na tyle byście Państwo byli z nich zadowoleni.

Parę szczegółów o MASTERINGU w TR :
 
Mastering w TR Studios wykonujemy oczywiście jak w każdym innym dobrym studiu masteringowym ANALOGOWO,  tzw "cyfrę" czyli obróbkę za pomocą wtyczek staramy się omijać jako znacznie gorszą metodę, nie dającą takich rezultatów brzemieniowych  jak  prawdziwy analogowy tor. Cyfrowo "masterować" moglibyśmy praktycznie za darmo tylko jak komputerowa "cyfra" brzmi i co z tego  najcześciej wychodzi.... Każdy audiofil i meloman niemal od razu rozróżni co było "masterowane" cyfrowo za pomocą...wtyczek na przysłowiowym PCcie lub MACu..... a co  za pomocą  prawdziwego masteringowego toru czysto ANALOGOWEGO.

Zatem w torze i tym finalnym procesie używamy urządzeń i procesorów CZYSTO ANALOGOWYCH tj omijających jakiekolwiek przetwarzanie A/D i D/A   jak i opcjonalnie  m. in. uznanego
bezsprzecznie za najlepszy  na świecie nośnika masteringowego  tj  stereofonicznej studyjnej taśmy  legendarnej amerykańskiej  formuły magnetycznej AMPEX GRAND MASTER 499 GOLD  znanej z niemal chyba każdego  wielkiego hitu jaki zdobył nagrodę Grammy i  z brzmienia wielu  mega-produkcji winylowych!  

W dwóch słowach zmiksowane(cyfrowo lub analogowo) nagranie przepuszczone przez tą konkretnie masteringową taśmę Ampex'a dostaje  niemal" magicznego  kopa" nieosiągalnego w  żadnej cyfrowej wtyczce-  jak to określa dosadnie wielu doświadczonych muzyków. Dodatkowo alternatywnie  oferujemy do masteringu także   drugi równie świetny nośnik QUANTEGY GP9 dający dla odmiany najwyższą możliwą koercję magnetyczną,  jak i AMPEX 478  o nieco innym odcieniu brzmieniowym
saturacji. Masteringowa taśma studyjna odpowiednio wysterowana potrafi dać niebywały brzmieniowo finalny efekt  nasycenia i ciepła w masterowanym nagraniu. Analogicznie jest w branży filmowej przy użyciu tzw. szerokiej taśmy filmowej. To wie każdy reżyser w Holywood, dlatego topowe produkcje filmowe przepuszczane są własnie przez taśmę filmową jak i kręcone bezpośrednio na nią a nie na rejestrator cyfrowy. Taśma zawsze nadaje swą aksamitną "analogową" sygnaturę tak dźwiękowi  jak i obrazowi.

nasze przykładowe dźwiękowe masterowe nośniki:
      
 
     
 
 

W ramach masteringu oferujemy także na zamówienie mastering na legendarnej Masteringowej taśmie studyjnej analogowej AMPEX Grand Master 499 i 456,   a proces wykonujemy na światowej sławy magentofonach studyjnych STUDER i STUDER-REVOX.

Do Masteringu  dostarcza się do każdego studia  Masteringowego zawsze  wyłącznie  pojedynczy  gotowy zmiksowany plik   utworu (stereo wav 24 bit ), a nie zbiór śladów  poszczególnych instrumentów tworzących tech utwór.

MASTERING to zatem  NIE jest MIKSOWANIE. Nie należy mylić ze sobą tych  zupełnie różnych etapów  sesji nagraniowej i produkcji płyty. Podkreślamy to, bowiem w dzisiejszych czasach wiele amatorskich domowych tzw bedroom  studio bazujacych na komputerze personalnym nie majacych pojęcia o tym co robią zaczyna  totalnie mylić pojęcia i co raz częściej co gorsza wprowadza w błąd muzyków nazywając mastering miksowaniem  i odwrotnie. Chcąc zamówić profesjonalną obsługę i  tak ważną usługę musimy umieć wyrażać prawidłowo   swe potrzeby inaczej dochodzi w tej branży do co raz bardziej kuriozalnych  nieporozumień.

 

O cenach  masteringu w TR Studios:

W naszym studiu gdy mastering  jest wykonywany w ramach zleconej całej sesji nagraniowej u nas i wykonywany równocześnie z miksowaniem  u nas , to  proces masteringu jest  BEZPŁATNY bo jest integralną częścią czasu sesji i odbywa się razem z  miksowaniem , co daje zawsze najlepszy muzycznie i brzmieniowo rezultat. Ma się wtedy 100% kontroli nad efektem finalnym i można natychmiast cofnąć się i dokonać subtelnych poprawek w miksie  tak by i po zmasterowaniu było najlepiej brzmieniowo.  Taki wariant masteringu wliczony jest wtedy w cenę miksowania.  Nie ma  zatem żadnej dodatkowej opłaty  za prowadzony jednocześnie z miksowaniem mastering po za samą opłatą godzinową za miksowanie.  A studio wynajmuje się wtedy  na miksowanie i mastering  wykonane  razem.

 
Natomiast jeśli klient przynosi  do studia gotowe  tj zmiksowane nagranie  gdzie indziej i zleca nam tylko sam mastering  to cena jest stała i wynosi  1899 zł netto+ vat  za dowolnie długi  masterowany materiał  muzyczny -maksymalnie do 74 minut. 
To samo dotyczy wszelkich prac RE-Masteringowych np odszumianie nagrań (np rozmowy nagrane na dyktafonie, usuwanie zakłóceń, remastering starych płyt i taśm archiwalnych itp)
 
Masz pytania dzwoń lub mailuj:
       (+48)  601842926
      (+48) 227509522
trstudio@trstudio.com
 
Parę szczegółów technicznych o MASTERINGU w TR :
 
Jak wspomnieliśmy wyżej Mastering w TR Studios wykonujemy oczywiście jak w każdym innym światowym dobrym studiu masteringowym ANALOGOWO, cyfrę  tzn wtyczki imitujące prawdziwe procesy analogowe i realne urządzenia masteringowe omijamy jak   brzmieniowy niewypał. Cyfrowo masterować możemy praktycznie za darmo tylko co z tego wychodzi...... to każdy wie kto próbował masteringu na wtyczkach w programie. Często dostajemy telefony od załamanych młodych dźwiękowców, którzy proszą o poradę jak zmusić  ich wtyczki by zabrzmiały jak realne analogowe masteringowe np kompresory czy hi-endowe eqalizery lub taśma analogowa  .  Każdy informatyk i matematyk wie że tego  póki co się nie da zastąpić i wiernie podrobić. Tylko w przybliżeniu. Niestety w świecie dźwięków te mikro różnice mają ogromne znaczenie. Stąd cała ogromna światowa branża tzw HI END AUDIO   i Hi Fi  czy branża fotografii zawodowej  której nie da się zastąpić ...nawet najlepszym smartphonem lub mp3.


Zatem w torze i procesie masteringu używamy m. in. uznanego za najlepszy bezsprzecznie na świecie nośnika masteringowego  tj  taśmy   ANALOGOWEJ studyjnej  legendarnej amerykańskiej  formuły AMPEX GRAND MASTER 499 GOLD. Znanej z niemal chyba każdego hitu jaki zdobył nagrodę Grammy i  z brzmienia wielu  mega-produkcji muzycznych!  

W dwóch słowach zmiksowane nagranie przepuszczone przez cały bardzo zaawansowany technicznie i skomplikowany tor ANALOGOWY w tym i  tą konkretnie masteringową topową taśmę Ampex a dostaje  magicznego  kopa nieosiągalnego w  żadnej cyfrze-  jak to określa dosadnie wielu doświadczonych muzyków. Dodatkowo alternatywnie  oferujemy do masteringu także   drugi równie świetny nośnik QUANTEGY GP9 dający dla odmiany najwyższą możliwą koercję magnetyczną,  jak i AMPEX 478  o nieco innym odcieniu brzmieniowym
saturacji. Masteirngowa taśma studyjna daje niebywały brzmieniowo finalny efekt  nasycenia i ciepła w masterowanym nagraniu. Analogicznie jest w branży filmowej przy użyciu tzw. szerokiej taśmy filmowej. To wie każdy reżyser w Holywood, dlatego topowe produkcje filmowe przepuszczane są właśnie przez taśmę filmową jak i kręcone bezpośrednio na nią a nie na magnetowid cyfrowy  czy  telefon komórkowy . Taśma analogowa zawsze nadaje swą aksamitną analogową  sygnaturę tak dźwiękowi  jak i obrazowi.

nasze przykładowe dźwiękowe masterowe nośniki:
      
 
     
 
 

W naszym studiu zgrań masteringowych dokonujemy na studyjnym masterowym  trój-głowicowym magnetofonach STUDER 807, także  STUDER REVOX A 700 i ACES z głowicami StuderA800 ( Saturn) i taśmą 2cale z prędkością 7,5 i 15 IPS do wyboru. W naszym torze masteringu używamy m in. kompresorów masteringowych  4 pasmowych  jak i unikalnego brzmieniowo kompresora masterowego NEVE  M-S   (najnowszy model Neve PORTICO II). Equlizacja  przebiega na  także legendarnym modelu korektora parametrycznego FOCUSRITE RED 2 (pasmo przenoszenia az do 300.000 Hz!)  i preampach  NEVE.
 
Do odsłuchu kontrolnego prócz  KRK i Yamahy, Tannoy a i APS używamy m. in  kolumn audiofilskich  marki ZETA ZERO wymienionych na listach najlepszych kolumn głośnikowych świata-bazujących na prawdziwych przetwornikach wstęgowych.   Więcej o takich i innych uważanych za najlepsze kolumnach HI-ENDowych na świecie  na przykładowym amerykańskim portalu audiofilskim  i  tam tych lista topowych konstrukcji w tym  wspomniana marka ZETA ZERO  Tutaj link

 Zainteresowanych  bliżej całokształtem audiofilskiej tematyki i  HIGH ENDu w Audio zapraszamy na stronę o ZETA ZERO   www.audio-high-end.com  .  Tam  też dużo   linków
do światowych portali  dźwiękowego  Hi-Endu.
 
A  poniżej fotografia -tak wygląda serce studyjnych profesjonalnych magentofonów masteringowych i wielośladowych tj układ 3 profesjonalnych specjalizowanych  głowic magnetycznych  w tym wypadku aż 24 śladowych na taśmę masteringową 2 cale. Takie głowice konstruuje się  i poleruje strumieniem gazu w warunkach laboratoryjnych pod mikroskopami z dokładnością sięgajacą niemal rozmiarów....wirusa Covid tj ułamka mikrona (tysięcznej częsci milimetra) !!
".